Festivalul Național Folcloric

MOCĂNAȘUL

Ediția a II-a - Săcele, 9-10 octombrie 2021



FESTIVALUL NAȚIONAL FOLCLORIC - MOCĂNAȘUL

Ediția a II-a - Săcele, 9-10 octombrie 2021


A doua ediție a Festivalului Național Folcloric „Mocănașul” se va desfăşura în perioada 9-10 octombrie 2021 la Săcele judetul Brasov, în sala de spectacole a Centrului Multicultural și Educațional (Bld. George Moroianu Nr. 17, 505600 Săcele).

Festivalul îşi propune:

  • Oferirea unui mediu de întâlnire pentru ansambluri folclorice din toată ţara
  • Sprijinirea şi promovarea celor mai talentaţi şi autentici tineri interpreţi vocali
  • Să mențină și să diversifice viața culturală Săceleană

Secțiuni

  • Ansambluri Folclorice

  • Interpretare vocală

Categorii de vârstă

  • Până în 14 ani

  • 14 - 18 ani

Proiect cultural organizat de Asociația Despărțământul ASTRA "Frații Popeea" în parteneriat cu Primăria Municipiului Săcele.



LISTĂ CÂȘTIGĂTORILOR
FESTIVALULUI NAȚIONAL FOLCLORIC
MOCĂNAȘUL

Ediția I - Săcele, 12-13 octombrie 2019


Secțiunea Ansambluri Folclorice
Categoria Sub 14 Ani Clasele I – IV
Premiul I – Ansamblul Crăișorii Pietrei Craiului - Zărnești
Premiul II – Ansamblul Plaiurile Dumbrăviței – Dumbrăvița
Premiul III – Ansamblul Junii Săceleni - Săcele

Categoria Sub 14 Ani Claele V –VIII
Marele Premiu – Ansamblul Folcloric Balada Bistrița Năsăud
Premiul I - Ansamblul Junii Săceleni –Săcele
Premiul II – Ansamblul Folcloric Cununița Satului Liești –Galați
Premiul III – Ansamblul Folcloric Astra Săcele
Premiul III – Ansamblul Floricica Din Poiană – Poiana Mărului

Categoria Peste 14 Ani
Premiul Pentru Autenticitate – Ansamblul Junii Petrileni – Petrila
Premiul I – Ansamblul Folcloric Crai Nou Brașov
Premiul II – Ansamblul Folcloric Dor Teiușan – Teiuș
Premiul III – Ansamblul Folcloric Soimușiana - Șoimuș

Secțiunea Interpretare Vocală
Categoria Sub 14 Ani Clasele I - IV
Premiul Special – Lazăr Mihnea Ștefan

Categoria Sub 14 Ani Clasele V –VIII
Marele Premiu – Onea Flavia Alexandra
Premiul I – Lupșa Gabriela Claudia
Premiul II – Vereguț Miruna Mirabela
Premiul III – Miron Maria Simona
Premiul III – Cigmăian Miruna

Categoria Peste 14 Ani
Premiul Special Al Juriului – Juncan Ștefana
Premiul I – Nicoara Raluca Ionela
Premiul II – Dămoc Denisa
Premiul III – Mitroiu Andra Iulia
Premiul III – Vulc Roxana
Mențiune – Cojocaru Mihaela
Categorii de vârstă

Concursul se va desfășura pe următoarele categorii de vârstă:

Sponsori / Parteneri